لایو

کیف پول دیجیتال ویژه ذخیره رمزارزها و آشنایی با انواع آن - لایو

--
  • تاریخ : ۱۰ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 5 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای کیف پول دیجیتال ویژه ذخیره رمزارزها و آشنایی با انواع آن بسته هستند

از اخبار تکنولوژی شایعاتی درز کرده که:

کیف پول دیجیتال (مشهور به وَلِت) را می توان شبیه به حساب بانکی در نظر گرفت. این کیف پول به شما اجازه می دهد تا موجودی خود را مشاهده نمائید، پرداخت یا دریافت انجام دهید، و همه تراکنش های مالی خود را طی بازه زمانی واضح تحت کنترل بگیرید. برای بهره برداری از پول های دیجیتالی مانند بیتکوین، ریپل، دَش یا هر ارز دیگر به کیف پول نیاز دارید.

کیف پول دیجیتال معلومات اصلی حساب شما یعنی کلیدهای عمومی و خصوصی را ذخیره کرده و با شبکه بلاکچین در رابطه است. کلید خصوصی یک رشته از اعداد و حروف است که به شکل تصادفی ساخته شده و به شما اجازه می دهد ارز دیجیتالی خود را به دیگری انتقال دهید. قادر اید آن را شبیه به رمز عبور یا امضای روی چک در نظر بگیرید.

همان شکلی که که حدس می زنید، کلید خصوصی واقعاً خصوصی است و نباید در دست دیگران قرار بگیرد، چون فاش شدنش حدوداً به معنای از دست دادن محتویات کیف پول تان خواهد بود. مسئله با اهمیت تر اینکه در چنین وضعیتی، پول های دیجیتالی جلوی چشمتان به حساب دیگری منتقل می شود و کاری از دست شما بر نمی آید.

برخلاف کلید خصوصی، کلید عمومی را قادر اید در دست دیگران قرار دهید. این کلید از ترکیب کلید خصوصی و نوعی عملیات درهم سازی (هَش) به دست می آید و با اسم آدرس کیف پول دیجیتالی شما رفتار می کند. این آدرس در حقیقت شماره حساب شماست که دیگران می توانند به آن پول واریز کنند.

اگر کیف پول دیجیتال را به صندوق پستی (فیزیکی) تشبیه کنیم، کلید عمومی یا آدرس کیف پول در حقیقت همان آدرس پستی شماست که برای ارسال نامه یا بسته استفاده می شود، با اینحال کلید خصوصی همان کلید باز کردن صندوق است که تنها باید در دستان شما باشد. از اینرو توجه داشته باشید که کلید خصوصی اصلی ترین بخش کیف پول دیجیتالی است؛ اگر آن را فراموش کنید، دسترسی به محتویات کیف پول را هم از دست می دهید و اگر شخص دیگری به آن دست بیابد، می تواند حسابتان را خالی کند.

انواع کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال بیتکوین

تعداد فراوانی کیف پول دیجیتالی می باشد که می توان آنها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد: نرم افزاری، سخت افزاری، و کاغذی.

کیف پول دسکتاپ (نرم افزاری)

این نوع از کیف پول را قادر اید دانلود نموده و روی کامپیوترتان نصب کنید. این کیف پول روی هارد دیسک شما ذخیره شده و تنها از روش رایانه به آن دسترسی خواهید داشت. این شیوه نسبتاً ایمن است با اینحال به هیچ وجه بی نقص به شمار نمی رود، مخصوصا اگر کسی از راه دور کامپیوترتان را هَک کرده و به آن نفوذ کند، یا اگر هارد دیسک آسیب ببیند، همه چیز از دست می رود، مانند بلایی که سر این هارد دیسک ۷۵ میلیون دلاری آمد.

کیف پول موبایل (نرم افزاری)

این کیف پول روی موبایل هوشمند نصب و اجرا می شود و بهره برداری از آن ساده تر از کیف پول دسکتاپ است، چون قادر اید همه جا به آن دسترسی داشته و تراکنش انجام دهید. ولی باید گفت مشکلات ایمنی آن هم پابرجاست، یعنی هَک شدن یا آسیب دیدن موبایل می تواند به از دست رفتن سرمایه تان منجر شود. با این وجود برخی از کیف پول های موبایل به روش محلی روی حافظه داخلی موبایل ذخیره نمی شوند، حتی به شما اجازه می دهند به خدمات های آنلاین دسترسی پیدا کنید.

کیف پول آنلاین (نرم افزاری)

دسترسی به کیف پول آنلاین از روش هر رایانه ای که به شبکه جهانی وب وصل باشد، امکان دارد. با بهره برداری از خدمات های آنلاین دیگر در لحظه تعویض موبایل یا رایانه به سخت بر نمی خورید و از آسیب های فیزیکی هم به دور هستید. ولی باید گفت امنیت این کیف پول ها به کمپانی معرفی دهنده خدمات بستگی دارد و به دلیل آنکه خدمات مورد نظر در بیشتر مواقع آنلاین است، هدف اصلی هکرها به حساب می آید. اکثر خدمات های آنلاین کیف پول الکترونیکی، خدمات مبادله (اکسچنج) را نیز معرفی می دهند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول دیجیتال بیتکوین

یکی از ایمن ترین آیتم‌های ممکن برای ذخیره پول های دیجیتالی، کیف پول سخت افزاری است. این کیف پول به یک درایو USB مشابهت دارد که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را به شکل آفلاین ذخیره کرده و آنها را از سارقین آنلاین به دور نگه می دارد. هزینه بالا و امکان گُم شدن را می توان از مشکلات اصلی کیف پول سخت افزاری دانست.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی نوع دیگری از ذخیره ساز های آفلاین به حساب می آید، یعنی به ساده ترین شکل ممکن، قادر اید کلیدهای عمومی و خصوصی خودتان را روی کاغذ یادداشت کنید. با این وجود امکان بهره برداری از کُدهای QR نیز می باشد. به علاوه از طرف دیگر کیف پول های کاغذی تنها برای ذخیره سازی یا دریافت به کار می روند و برای ارسال پول باید وارد یکی از ولت های نرم افزاری شوید.

بهترین مدلهای کیف پول دیجیتال

بیایید نگاهی داشته باشیم به بهترین آیتم‌های موجود از انواع کیف پول دیجیتال برای ذخیره رمزارزها که هم اینک در معرض هستند.

اگزودس (دسکتاپ)

اگزودس (Exodus) یک کیف پول دسکتاپ است، یعنی تمام معلومات را به شکل محلی و داخل ابزار شما ذخیره می کند. این کیف پول برای ویندوز، مک و لینوکس معرفی شده و انواع پول های دیجیتالی مانند بیتکوین، اتریوم، لایتکوین، دَش و غیره را خدمات رسانی می کند.

کیف پول دیجیتال اگزودس

در این کیف پول دیجیتال قادر اید رمزارزها را به یکدیگر مبدل کنید، ضمن اینکه دیزاین دلچسب و کاربرپسندی نیز دارد. نمودارهایی برای مشاهده موجودی انواع مختلف پول ها و برابر با لحظه ای آنها بر حسب دلار دیده می شود و محیط آن را قادر اید به دلخواه خود تغییر دهید. رمز عبور ۱۲ کلمه ای برای بازگرداندن معلومات حساب نیز از نمونه خصوصیت های ایمنی این کیف پول شمرده می شود. برای دریافت اگزودس قادر اید از این لینک استفاده کنید.

کوینومی (موبایل)

کوینومی (Coinomi) یکی از بهترین ولت های موبایل برای اندروید و iOS به حساب می آید که از چند صد کوین به ویژه مشهور ترین آنها یعنی بیتکوین، اتریوم و دَش خدمات رسانی می کند. مثل اگزودس قادر اید از این کیف پول برای مبادله پول های دیجیتال نیز استفاده کنید.

کیف پول دیجیتال کوینمی

کوینومی به خصوصیت های ایمنی فراوانی هم تجهیز شده تا کلید خصوصی شما به بیرون درز نکند، ضمن اینکه آدرس IP شما در رابطه با سرورها بطور کلیً پنهان می ماند. بازگردانی کیف پول با بهره برداری از عبارت ایمنی نیز از نمونه خصوصیت های دیگر این کیف پول دیجیتال هستند. کوینومی یک نرم افزار اپن سورس شمرده شده و از پرداخت بین شبکه های مختلف بلاکچین نیز خدمات رسانی می کند. برای دریافت کوینومی به این آدرس مراجعه کنید.

بلاکچین (آنلاین)

بلاکچین (Blockchain) را می توان یکی مشهور ترین کیف پول های دیجیتالی دانست که بیش از ۲۵ میلیون استفاده کننده دارد. هم اینک بلاکچین از بیتکوین، بیتکوین کَش و اتریوم خدمات رسانی می کند و خصوصیت های ایمنی فراوانی از نمونه احراز هویت دو مرحله ای یا بازگردانی از روش عبارت ویژه را در اختیارتان می گذارد.

کیف پول دیجیتال بلاکچین

در این کیف پول دیجیتال قادر اید موجودی حال حاضر خود را مشاهده نمائید، ضمن اینکه اپ های اندروید و iOS نیز برای آن معرفی شده است. با این وجود بلاکچین به خاطر ماهیت آنلاینش امن ترین گزینه ممکن برای ذخیره پول دیجیتالی به شمار نمی رود.

لجر نانو اس (سخت افزاری)

لجز نانو اس (Ledger Nano S) نوعی کیف پول سخت افزاری است که از چندین نوع پول دیجیتالی مانند بیتکوین، اتریوم و لایتکوین خدمات رسانی می کند. این کیف پول از روش درگاه USB به رایانه وصل شده و به صفحه نمایش OLED و دو دکمه فیزیکی برای تحقیق و مطالعه و تأیید تراکنش تجهیز است.

کیف پول دیجیتال لجر نانو اس

امنیت این ابزار مثال زدنیست و به هیچ وجه معلومات شما را فاش نمی کند. جزئیات حساب بطور کلیً آفلاین باقی مانده و قابل هَک نیست. پین چهار رقمی برای دستیابی به معلومات و عبارت ۲۴ کلمه ای برای بازیابی معلومات در صورت مفقود شدن، آسیب دیدن یا به سرقت رفتن لجر هم از قابلیت ها ویژه آن هستند. هزینه این کیف پول هم اینک حدود ۱۰۰ دلار است با اینحال اگر مقدار فراوانی پول دیجیتالی دارید، بهترین انتخاب برای شما علاقه مندان به حساب می آید.

کیف پول کاغذی

تارنما Wallet Generator ابزاری رایگان برای تولید کیف پول کاغذی برای ۱۹۷ پول مختلف از نمونه بیتکوین، دَش و لایتکوین معرفی کرده است که قادر اید از آن برای ذخیره سازی استفاده کنید.

کیف پول دیجیتال کاغذی

برای بهره برداری از این خدمات کافیست به تارنما Wallet Generator رفته و نرم افزار را از گیت هاب دانلود کنید. بعد از دانلود، این ابزار به روش آفلاین هم کار می کند و الزامی به رابطه اینترنتی ندارد. کافیست دکمه «تولید آدرس تازه» را فشار دهید و حاصل کار را چاپ نمایید. کیف پول کاغذی حاصل حاوی یک کلید عمومی است که می تواند در دست دیگران قرار گیرد، و یک کلید خصوصی که باید بطور کلیً پنهان بماند.

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع

نوشته کیف پول دیجیتال ویژه ذخیره رمزارزها و آشنایی با انواع آن اولین بار در دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.